Dzisiaj jest sobota, 27 listopada 2021. Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Gmina Belsk Duży - gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie radomskim. Siedziba gminy to Belsk Duży.


Herb Belska Dużego


Gmina Belsk Duży to 36 wsi i 34 sołectwa, zajmuje powierzchnię 108 km a liczba mieszkańców wynosi 6 840 osób. Gmina Belsk Duży to przede wszystkim rejon sadowniczy, położona jest w ukształtowanym "grójecko-wareckim" rejonie specjalizacji sadowniczej o znaczeniu krajowym. Gmina Belsk Duży posiada najwyższy udział nasadzeń drzewami owocowymi w powierzchni użytków rolnych wśród gmin powiatu grójeckiego (66% UR).

Pierwsza wzmianka o Belsku pochodzi z roku 1451. Nazwa miała pochodzić od nazwy rośliny lub trawy. W 1784 roku powstaje parafia rzymskokatolicka z siedzibą w Belsku Dużym, która liczy 1698 dusz i należy do dekanatu grójeckiego. W zapisach z 1827 r. można się dowiedzieć, że Belsk Duży liczy 27 domów i 234 mieszkańców. W 1863 najprawdopodobniej Belsk zyskał status gminy, który utrzymał do dnia dzisiejszego z przerwą na lata 1953-1973, gdy Belsk Duży był gromadą.

Największym osiągnięciem tej gminy oraz całego powiatu grójeckiego jest Centralne Obserwatorium Geofizyczne w Belsku Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Ośrodek ten prowadzi liczne badania, które stały się źródłem licznych prac i opracowań. Na podstawie badań i obserwatorium powstało więcej prac w języku angielskim niż w języku polskim czego przykładem jest Effects of clouds on the surface erythemal UV-B irradiances at northern midlatitudes: estimation from the observations taken at Belsk, Poland (1999-2001) zamieszczony w Journal of Atmospheric and Solar-Terrestrial Physics.

Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN w Belsku Dużym rozpoczęło swoją oficjalną działalność w roku 1965. Obserwatorium to kontynuuje pracę obserwatorium w Świdrze, które działało od 1920 roku. Silny wzrost sztucznych zakłóceń, głównie magnetycznych, pochodzących cheap luxury replica watches uk od zelektryfikowanych linii kolejowych aglomeracji warszawskiej, spowodował konieczność przeniesienia obserwacji geomagnetycznych ze Świdra w inne miejsce, niezbyt odległe od Warszawy, a jednocześnie o małym poziomie sztucznych zakłóceń.

Obecnie działalność Obserwatorium prowadzona jest w ramach dwóch jednostek organizacyjnych, merytorycznie związanych z Zakładami Magnetyzmu Ziemskiego replique montre suisse oraz Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki PAN. Jednostkami tymi są: Laboratorium Magnetyzmu Ziemskiego i Laboratorium Fizyki Atmosfery Laboratorium Magnetyzmu Ziemskiego działa w ramach międzynarodowego projektu INTERMAGNET. Laboratorium Fizyki Atmosfery jest członkiem sieci AERONET oraz sieci EARLINET.

Znane postaci związane z Belskiem:
Jan Kozietulski – oficer wojsk napoleońskich, który wsławił się szarżą w przełęczy Somosierra, obecnie leży pochowany w kościele w Belsku Dużym.
Andrzej Stankiewicz – dziennikarz "Newsweeka Polska", wcześniej "Rzeczpospolitej"; prowadził także wieczór wyborczy w TVN i TVN24 z wyborów parlamentarnych 2005 roku; mieszkał przez całe dzieciństwo w Belsku Dużym i ukończył tamtejszą szkołę podstawową.

Źródło: Wikipedia