Dzisiaj jest sobota, 27 listopada 2021. Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Powiat grójecki - powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grójec.


Herb Powiatu Grójeckiego


W skład powiatu wchodzą:
gminy miejsko-wiejskie: Grójec, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilicą, Warka
gminy wiejskie: Belsk Duży, Błędów, Chynów, Goszczyn, Jasieniec, Pniewy
miasta: Grójec, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilicą, Warka
W latach 1999-2002 do powiatu grójeckiego należała również gmina Tarczyn, która 1 stycznia 2003 została przyłączona do powiatu piaseczyńskiego

Według danych z 2005 roku powiat grójecki zamieszkiwało 96 524 osób.

Region grójecko-warecki lub bardziej powiat grójecki znane jest jako „zagłębie sadownicze”.

Ogrodnictwo propagowali w powiecie grójeckim benedyktyni,repliques montres którzy zaszczepili warzywnictwo w Przybyszewie i okolicach. Swoje piętno odcisnęła Włoszka na polskim tronie, królowa Bona (XVI w.). Na początku XVII w. pierwszy dziejopis Mazowsza, Jędrzej Święcicki, zauważa, że "okręg nadpilicki wypełniają urodzajne ogrody i on to zaopatruje pobliskie miasta w ogromne ilości ogórków, cebuli wszelkiego rodzaju jarzyn". Przez wieki jabłonie rosły głównie przy dworach szlacheckich, klasztorach i plebaniach. Na przełomie XIX i XX w. wieś grójecka była biedna, panował analfabetyzm. Szansą dla grójeckiej wsi było ogrodnictwo włościańskie. Spopularyzował je i z sukcesami wprowadzał Witalis Urbanowicz, instruktor ogrodniczy, autor dziesięciu ogrodniczych przykazań. Według niego, każdy chłop powinien mieć przy domu sad owocowy, warunek dostatku rodziny i wykształcenia dzieci. W tym czasie w Grójeckiem wśród promotorów sadownictwa spotykamy także Włodzimierza Gorjaczkowskiego, pomologa i fitopatologa. Propaganda i przykład pionierów zrobiły swoje. Najmądrzejsi chłopi zakładali kółka rolniczo-ogrodnicze, sadzili drzewa owocowe.

Chłopi trudniący się sadownictwem stworzyli podstawy rodzinnej zamożności. Podstawy, na których sadowniczą potęgą budowali i budują ich następcy. Pomimo wielkiego kryzysu gospodarczego z lat 1929-1935 na wsi grójeckiej dokonał się znaczny postęp cywilizacyjny, w wielu domach znajdowały się radioodbiorniki, a młodzież wiejska zdobywała wiedzę w szkołach bądź korzystając z tzw. oświaty pozaszkolnej. W znacznym stopniu było to możliwe dzięki boskoopom, kosztelom, papierówkom i złotym renetom. Dostrzegano w Grójeckiem rodzącą się "polską Kalifornię", czego częściowo wyrazem była wizyta w Grójeckiem prezydenta Ignacego Mościckiego (1928). Obszar powiatu grójeckiego to największy region produkcji sadowniczej w Polsce.

Wielowiekowa tradycja i dobre przygotowanie zawodowe sadowników sprawiają, że region Grójecki należy zaliczyć do przodujących w Polsce w zakresie organizacji produkcji i technologii, jak również jakości produkowanych owoców.

Według danych GUS powierzchnia upraw sadowniczych w regionie grójeckim wynosi ponad 40 000 ha. Średnia produkcja jabłek w ostatnich latach kształtowała się na poziomie 600-700 tys. ton, co stanowi około 30% produkcji krajowej. W sprzedaży dominują jabłka konsumpcyjne. W sprzyjających latach 42% sprzedawanych jabłek mieści się w klasie ekstra i około 38% w pierwszym wyborze, zgodnie z państwowymi normami.

Discount Watches W latach 90 odnotowuje się szybki rozwój potencjału produkcyjnego i zbiorów jabłek oraz awans Polski do czołówki europejskich eksporterów tych owoców w stanie świeżym i przetworzonym. Polska należy do czołówki europejskich producentów jabłek i zajmuje czwartą pozycję po Włoszech, Francji i Niemczech. Polska jest największym producentem koncentratu jabłkowego w Europie (wyróżnia się on najlepszymi parametrami). Dynamika wzrostu produkcji sadowniczej w Polsce w latach 90 była bardzo wysoka, wynosiła bowiem średnio 9,2%, przy dynamice zbiorów tych owoców w Unii Europejskiej wynoszącej 1,5%.

Źródło: Wikipedia