Dzisiaj jest �roda, 27 pa�dziernika 2021. Imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Hala? Przedszkole? Droga? Zdecyduj ty
Redakcja, 7 kwietnia 2011 (12:17), źródło: Nad Wisłą, www.nadwisla.pl
Burmistrzowie, planując inwestycje na najbliższe lata, chcą się dowiedzieć, jakie jest w tej sprawie zdanie mieszkańców.

Jacek Stolarski (Grójec) i Sławomir Chmielewski (Mogielnica) zanim podejmą decyzje odnośnie do kluczowych inwestycji na terenie swoich gmin, najpierw przeprowadzą szerokie konsultacje społeczne. Właśnie się rozpoczęły, mają potrwać co najmniej do czasu zamknięcia projektów budżetów na 2012 rok.

Głos na Facebooku
W Grójcu pod głosowanie poddanych zostało siedem projektów: kapitalny remont Stadionu Miejskiego przy ul. Laskowej, budowa nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1, modernizacja budynku GOK i sali widowiskowej wraz z wybudowaniem nowej biblioteki publicznej, budowa nowego przedszkola, rozbudowa Szkoły Podstawowej w Lesznowoli, nowe ulice w Grójcu: Słowackiego, Zdrojowa, POW, Zbyszewska, a także budowa dróg na terenach wiejskich. Będzie można zgłosić również własny projekt, nieznajdujący się znalazł się na powyższej liście.

Na temat swoich priorytetów wypowiedzieć będą się mogli wszyscy mieszkańcy gminy. Dwa lub trzy projekty, które zbiorą najwięcej głosów, burmistrz przedstawi radzie miejskiej pod głosowanie. Najważniejsze zadania będzie można wskazać za pomocą kuponów, które mają zostać wydrukowane w lokalnej prasie. Będzie można je wysłać pocztą lub wrzucić do urn ustawionych na terenie gminnych instytucji.

Dla każdego projektu powstały również tzw. fan page na Facebooku. Osoby mające konto na tym serwisie społecznościowym będą mogły oddać tam swój głos. Ogłoszenie rezultatów konsultacji ma nastąpić pod koniec roku.

Burmistrz Jacek Stolarski mówi „NW”, że sytuacja finansowa grójeckiego samorządu jest „stosunkowo dobra”, bo zadłużenie gminy kształtuje się na poziomie ok. 26 procent (dopuszczalny próg – 60 proc.). Jednak realizacja wymienionych powyżej projektów wymagać będzie emisji nowych obligacji miejskich, których wykup przewidziano nawet na 15 lat. – W przyszłości to właśnie mieszkańcy będą je spłacać, natomiast decyzje trzeba podjąć teraz – tłumaczy Stolarski, który właśnie dlatego głosy mieszkańców chce potraktować jako sondaż społeczny i na tej podstawie podjąć decyzję.

Nie opływamy w dostatki
Znacznie obszerniejszą listę, bo zawierającą aż 50 pozycji, przedstawił w połowie miesiąca na stronie internetowej Mogielnicy burmistrz Sławomir Chmielewski. Znalazły się na niej m.in. wykonanie kilkunastu dróg na terenie gminy, budowa sali gimnastycznej przy podstawówce czy budowa kanalizacji w kilku miejscowościach.

Otwierając dyskusję o priorytetowych cheap rolex replica inwestycjach, Sławomir Chmielewski zastrzega, że rocznie na wszystkie zadania gmina dysponuje kwotą jedynie 2 – 2,5 mln zł. – Społeczeństwo uważa, że gminy na inwestycje mają mnóstwo pieniędzy, co jest nieprawdą – przekonuje w rozmowie z „NW” Chmielewski. Chce on uświadomić mieszkańcom, jakimi środkami dysponuje samorząd, i dlatego napisał artykuł zawierający listę pilnych do wykonania zadań. Burmistrz nie ukrywa, że wpływ na to miał również podział w radzie miejskiej, do jakiego doszło po ostatnich wyborach.

Chmielewski dodaje, że duży wpływ na kolejność realizowanych inwestycji będzie miała także aktywność samych mieszkańców. Za przykład podaje wieś Dąbrowa, gdzie ludzie sami wykonali dokumentację potrzebną do rozpoczęcia inwestycji.

Swoje uwagi i propozycje mieszkańcy Mogielnicy mogą przesyłać mailowo lub listownie na adres magistratu.

MATEUSZ ADAMSKI Audemars Piguet Replica Watches

Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: