Dzisiaj jest sobota, 27 listopada 2021. Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Zadbaj o swoją dietę - jedz produkty bogate w witaminę C. Dlaczego jest ona tak ważna dla naszego zdrowia?
, 9 listopada 2017 (18:25), źródło:
Tak naprawdę bardzo niewiele osób zdaje sprawę z tego, jak duże znaczenie dla naszego organizmu ma witamina C. Ponadto, kwas askorbinowy (taka jest jej inna nazwa) to jeden z tych organicznych związków chemicznych, które są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Niestety witamina C nie występuje naturalnie w organizmie człowieka, jako że nie wykazuje on zdolności do jej samodzielnej produkcji. Większość roślin oraz zwierząt mają umiejętność samodzielnego wytwarzania kwasu askorbinowego, nie dotyczy to jednak człowieka. Tak zaprogramowała nas natura i dlatego każdy z nas musi indywidualnie zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy C z zewnątrz. Jeśli nie pozyskamy jej w pożywieniu albo jako suplement, może nastąpić niedobór witaminy C w organizmie, co może przyczynić się do zaburzeń jego funkcjonowania. Pamiętajmy, iż brak witaminy C skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi.

Jak jest rola witaminy C w organizmie człowieka?

Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele różnych funkcji pełni witamina C w naszym organizmie. Przede wszystkim uczestniczy ona w syntezie włókien kolagenowych, skutecznie usuwa wolne rodniki, wzmacnia nasz system odpornościowy. W zasadzie kwas askorbinowy jest potrzebny do codziennego prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowi on niezbędny składnik procesu powstawania tkanki, która łączy i spaja wszystkie części organizmu, jak również usprawnia transport składników pomiędzy nimi. Szczególnie ważną rolę witamina C pełni w metabolizmie lipidów oraz w profilaktyce niedokrwiennej choroby serca. Kolagen, wytwarzany właśnie pod wpływem witaminy C przyśpiesza m.in. gojenie się ran, złamań i siniaków, jak również sprawia, iż krwotoki są o dużo mniej obfite.

Niedobór a nadmiar witaminy C - skutki

Zarówno niedobór, jak również nadmiar witaminy C negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. www.ttw-clone.org Jeżeli chodzi o niedobór kwasu askorbinowego, objawy są bardzo różne. Długotrwały niedobór może spowodować rozwój choroby wielonarządowej, jaką jest, nieco zapomniany już, szkorbut. Mimo, że leczenie witaminą C z reguły rozwiązuje problem, to objawy choroby są dość uciążliwe, zatem warto na czas zadbać o właściwy poziom kwasu askorbinowego w swoim organizmie. Do objawów niedoboru witaminy C należą: bezprzyczynowe krwawienia, ogólne osłabienie i utrata apetytu, nasilający ból mięśni oraz stawów, długotrwałe gojenie się ran, stany zapalne dziąseł, problemy z zębami, a nawet ich wypadanie. Co więcej, niedobór witaminy C może skutkować Best Replica Watches, pojawieniem się depresji oraz zaburzeń neurologicznych.Jeżeli chodzi o nadmiar witaminy C, który powstaje na skutek spożycia witaminy w zbyt dużych ilościach, objawia się on wymiotami, biegunką a nawet wysypką na skórze. Aby dolegliwości te ustąpiły, wystarczy zaprzestać przyjmować witaminę C w jakiejkolwiek postaci. Osoby, które cierpią na choroby wynikające z nadmiernego wchłaniania żelaza z pożywienia albo ze zwiększonego zatrzymywania żelaza w erytoblastach, powinny powstrzymać się od spożywania witaminy C, ponieważ zwiększa ona przyswajalność żelaza.

Źródło witaminy C

Ogólnie rzecz biorąc, witamina C występuje w wielu produktach, głównie tych o pochodzeniu roślinnym. Jednak warto pamiętać, iż kwas askorbinowy jest bardzo wrażliwy zarówno na wysoką temperaturę, jak również światło. Najbogatszym źródłem witaminy C jest egzotyczny owoc acerola (malpigia granatolistna), który zawiera ponad 1600 mg witaminy C w 100 g. Wśród nieco łatwiej dostępnych produktów bogatych

click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here click here
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: